در آستانه ی گرامیداشت هفته کتاب و با حضور استاد ممتاز کشور مالزی برگزار شد؛

نشست تخصصی «بررسی تطبیقی تاثیرات زبان فارسی و عربی بر زبان مالایی» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر

۲۲ آبان ۱۳۹۸ | ۱۵:۳۲ کد : ۹۴۷ اخبار
تعداد بازدید:۵۴۹
ساعتی پیش با حضور و سخنرانی پروفسور محمد بخاری لوبیس، نشست تخصصی «بررسی تطبیقی تاثیرات زبان فارسی و عربی بر زبان مالایی» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر برگزار شد.

به گزارش اداره روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر:

ساعتی پیش با حضور و سخنرانی پروفسور محمد بخاری لوبیس استاد ممتاز کشور مالزی در زمینه ی ادبیات تطبیقی اسلامی، نشست تخصصی «بررسی تطبیقی تاثیرات زبان فارسی و عربی بر زبان مالایی» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر برگزار شد.

در این نشست تخصصی پروفسور محمد بخاری لوبیس به نتایج پژوهش های خود در خصوص نفوذ فرهنگ ایرانی و زبان فارسی در فرهنگ و زبان مالایی اشاره و از نقش  برجسته ی زبان فارسی، و شاعران و اندیشمندان فارسی زبان، در زبان و فرهنگ مالایی سخن گفت.

وی در ابتدا به تاریخچه کشور مالزی پیش از سلطه ی اسلام و پس از آن اشاره کرد و گفت: قبل از آمدن اسلام، منطقه تحت تاثیر سلطه هند و ادبیات هندی بوده است؛ ولی پس از اسلام، الفبای نوشتاری و خط مالایی تحت تاثیر تمدن اسلام تغییر کرده و از الفبای عربی و فارسی بهره گرفت.

این پژوهشگر ادبیات مالایی با بیان مثال های متعددی همچون حروف «گ» و «چ» و ... در دو بخش :1-معانی مشترک لغات (کلمات فارسی که در زبان مالایی نیز معنای آن حفظ می شود مثل پنگوئن و ...) و 2-تغییر معنی (کلمات فارسی که در زبان مالایی معنی آن اندکی تغییر یافته و یا محدود می شود مثل : چادر که در زبان مالایی فقط به ملحفه محدود می شود) به اثرات بسیار زیاد زبان و ادبیات فارسی در زبان مالایی (جاوایی) اشاره کرد.

وی همچنین به شیوه و سبک آموزشی و تربیتی منطقه سوندای اندونزی در آموزش زبان عربی به کودکان اشاره کرد و آن را برگرفته از فرهنگ آموزشی گذشته ایران و کاملاً منطبق با مکتب خانه های ایرانی در آموزش قلمداد کرد.

پروفسور بخاری در خاتمه ضمن تقدیر از مسئولان واحد اسلامشهر در برگزاری این نشست تخصصی که به همت باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان و همکاری گروه ادبیات فارسی واحد اسلامشهر، با حضور دکتر محمودرضا اسفندیار رئیس واحد، دکتر معصومه سهرابی معاون پژوهش و تحصیلات تکمیلی و جمعی از اعضای هیأت علمی گروه ادبیات فارسی و پژوهشگران زبان فارسی در دانشگاه آزاد اسلامی  واحد اسلامشهر برگزار شد؛ بر وجود ظرفیت های ویژه در زبان فارسی جهت تدوین قوانین مشخص برای آینده گان کشور مالزی و زبان مالایی تاکید و خواستار بهره گیری از آن شد.