ساعتی پیش با سخنرانی سرپرست اداره پیشگیری جرائم سایبری پلیس فتا برگزار شد؛

کارگاه آموزشی « پیشگیری از آسیب های شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای پیام رسان» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر

۲۶ آبان ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۴ کد : ۴۶۴ اخبار
تعداد بازدید:۲۶۸۴
سرهنگ آذردرخش هشدار داد: « دسترسی شبکه های اجتماعی به کاربر بیش از دسترسی کاربر به شبکه اجتماعی است. »
کارگاه آموزشی « پیشگیری از آسیب های  شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای پیام رسان»  در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر

به گزارش اداره روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر:

پیش از ظهر امروز (چهارشنبه 26 آبان ماه) کارگاه آموزشی «پیشگیری از آسیب های  شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای پیام رسان» با حضور سرهنگ علیرضا آذردرخش سرپرست اداره پیشگیری جرائم سایبری پلیس فتا، سرهنگ صفائی جانشین فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان اسلامشهر، دکتر محمودرضا اسفندیار رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر و جمع بسیاری از دانشجویان این واحد دانشگاهی در سالن اجتماعات واحد اسلامشهر برگزار شد.

دکتر محمودرضا اسفندیار رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر در این مراسم  که با همکاری حوزه معاونت دانشجویی، حراست و پایگاه بسیج کارکنان واحد اسلامشهر در این واحد دانشگاهی برگزار شد؛ ضمن تسلیت فرا رسیدن اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدا... الحسین (ع)، به میهمانان خیر مقدم گفته و از دانشجویان حاضر خواست تا از اطلاعات مفید ارائه شده در این کارگاه بهره لازم را ببرند.

 

وی جلوگیری از تبعات نامطلوب فضای مجازی و ارتقاء آگاهی افراد بویژه جوانان و دانشجویان را هدف اصلی در برگزاری این کارگاه آموزشی دانست و خطاب به دانشجویان گفت: «تمام تلاش و کوشش ما در برگزاری کارگاه آموزشی «پیشگیری از آسیب های  شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای پیام رسان» ، ارتقای آگاهی شما عزیزان بمنظور مهیا نمودن محیطی ایمن (هم به لحاظ فیزیکی و میدانی و هم به لحاظ روانی) در فضای مجازی و همچنین جلوگیری از بروز آسیب های آن می باشد.»

 

اسفندیار در ادامه خاطرنشان کرد: «امروز دیگر کسی تردید ندارد که فضای مجازی برخی اوقات، واقعی تر از دنیای واقعی بر ما اثر گذاشته و ما را دچار آسیب می کند؛ بنابراین ضروری است تا دانش و اطلاعات خود را در این زمینه افزوده و از بروز آسیب های آن جلوگیری نماییم.»

وی افزود: «هراندازه چهارچوب های اخلاقی را در زندگی رعایت نماییم، آرامش روحی و روانی خود و اطرافیانمان را تضمین خواهیم کرد؛ امیدواریم با آگاهی از استانداردهای دنیای مجازی با دل و ذهنی آرام در مسیر زندگی قدرم برداشته و به اهداف مطلوب خود دست یابیم.»

 

وی درخاتمه تهدیدهای فضای مجازی برای افراد را بسیار نزدیک خواند و خواستار رعایت اصول اخلاقی درکنارِ هوشیاری در دنیای مجازی شد.

 

سرهنگ علیرضا آذردرخش سرپرست اداره پیشگیری جرائم سایبری پلیس فتا و سخنران « کارگاه آموزشی پیشگیری از آسیب های  شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای پیام رسان» دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر در این کارگاه با بیان تاریخچه فضای مجازی و فعالیت های پلیس فتا ( پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا) در این زمینه، به افزایش جرایم و تهدیدات به تبع افزایش تعداد کاربران و توسعه اینترنت اشاره کرد و گفت: «امروزه شاهد رشد قارچ‌گونه‌ جرایم در فضای سایبر هستیم؛ جرائمی مثل کلاهبرداری‌های اینترنتی، جعل داده‌ها و عناوین، سرقت اطّلاعات، تجاوز به حریم خصوصی اشخاص و گروه‌ها، هک و نفوذ به سامانه‌های رایانه‌ای و اینترنتی، هرزه‌نگاری و جرایم اخلاقی و برخی جرایم سازمان‌یافته‌ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی.»

 

سرهنگ آذردرخش با مقایسه جرایم فضای مجازی در سالهای 93 و 94 ایران گفت: «اکثر جرائم سایبر در جهان و همچنین ایران با انگیزه مالی رخ می دهد. آمار پرونده های تشکیل شده در پلیس فتای کشور در سال 93 نیز نشان می دهد حدود 67 درصد پرونده ها مربوط به جرائم اقتصادی، حدود 22درصد مربوط به جرائم اخلاقی مانند هتک حرمت و حیثیت، 8 درصد مربوط به جرائم اجتماعی مانند هک و نفوذ و مابقی حدود 3درصد مربوط به سایر جرائم می باشد. با اینکه در سال 94 این آمار به 51 درصد در زمینه جرایم مالی، 33 درصد اخلاقی، 10درصد اجتماعی و 6درصد سیاسی تغییر پیدا کرده؛ ولیکن بازهم آمار جرایم مالی بیش از باقی حوزه ها است.»

وی در ادامه به راهکارهای جلوگیری از اینگونه جرائم پرداخت و افزود: «علت بالا بودن جرائم اقتصادی در فضای سایبر مشخص است چرا که ریشه بسیاری از جرائم کسب درآمد است و فضای سایبر با توجه به کم اطلاعی بسیاری از کاربران، بهترین فضا برای انجام اعمال مجرمانه برای کسب درآمد می باشد. در کنار این علت، معلولی نیز وجود دارد که در بررسی و تجزیه تحلیل آمارها و پرونده های پلیس فتا معلول جرائم در فضای سایبر به خصوص در رابطه با جرائم اقتصادی عدم رعایت نکات ایمنی است. بحث ایمنی (Safety) با امنیت (Scurity)تفاوت دارد. به عنوان مثال اینکه ما رمز عبور خود را به راحتی در اختیار دیگران قرار ندهیم یا رمز عبور خود را شماره شناسنامه یا تاریخ تولد انتخاب نکنیم این موارد ساده ایمنی است، که مالباختگان پرونده ها بیشتر به دلیل عدم رعایت همین نکات ایمنی مورد طعمه کلاهبرداران قرار می گیرند. اما در بحث امنیت مانند نصب فایروال، آنتی ویروس و بروز رسانی آن در رایانه های شخصی می باشد.»

 

سرپرست اداره پیشگیری جرائم سایبری پلیس فتا ادامه داد: «مهمترین راهکار ارائه شده از سوی پلیس به تمامی کاربران فضای سایبر و شهروندان رعایت موارد ساده ایمنی و جدی گرفتن آن است. چرا که بسیاری از افرادی که در این فضا آسیب دیده اند کاربرانی هستند که دقت در رعایت موارد ایمنی را ندارند؛ لذا باید گفت با اجرایی نمودن دو رویکرد می توان از وقوع اینگونه جرائم پیشگیری نمود. رویکرد اول قبل از وقوع جرم می باشد که همان آموزش و آگاه سازی کاربران و شهروندان از شگردهای کلاهبردارانه جرائم اقتصادی است و در پی آن بحث مسدود سازی نقاط آسیب پذیر بستر جرم را باید انجام داد. رویکرد دوم که پس از وقوع جرم اجرایی می گردد تصویب و اعمال قوانین و مجازات های بازدارنده سختگیرانه است که مجرمان را از ارتکاب مجدد به جرم باز می دارد.»


وی در بخش دیگر سخنان خود به ارایه اطلاعات مهمی در زمینه: ویروس استاکس نت چگونه وارد شد؟ ، سازمان های مردم نهاد (NGO ها) ، روش های سوء استفاده از قبیل: مهندسی اجتماعی، استفاده از Skimmer در عابربانک ها، نصب نرم افزار جاسوسی KeyLogger، حملات فیشینگ یا صفحات جعلی و ... پرداخت و در خصوص راهکارهای پیشگیری و اطلاع یابی از آنها توضیحاتی ارایه داد.

سرهنگ آذردرخش اعتماد و سهل انگاری را محور همه حملات مهندسی اجتماعی دانست و از حاضرین خواست تا در مواجهه با این حملات این سوال را چندبار از خود بپرسند که آیا او همان کسی است که ادعا می کند؟

 

وی همچنین ضمن هشدار مضاعف به حفظ امنیت رمز کارت های بانکی، ابراز خرسندی کرد: «تا زمانیکه از رمز کارت بانکی خود حفاظت کنید هیچ کس نمی تواند از آن سوء استفاده نماید.»

 

سخنران « کارگاه آموزشی پیشگیری از آسیب های  شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای پیام رسان» واحد اسلامشهر همچنین راه های تشخیص سایت و صفحه اصلی از صفحه جعلی یا فیشینگ را به شرح ذیل بیان کرد:

«-توجه شود آدرس صفحات و سایت هایی که از شما نام کاربری و رمز عبور میخواهند حتما باید با https آغاز شوند.

-توجه شود املای آدرس یا URL درست باشد.

-به دامنه ی آن سایت توجه شود و اینکه در کجاست؟ (تمام سایت های داخلی به .ir ختم می شوند.)»

 

وی همچنین در زمینه اجازه دسترسی کاربران به شبکه های اجتماعی هشدار داد و گفت: «دسترسی شبکه های اجتماعی به کاربر بیش از دسترسی کاربر به شبکه اجتماعی است.»

 

آذردرخش با بیان این نکته که سازنده گوشی، نرم افزار پیام رسان OTT، فروشندگان اینترنت Isp، اپراتورهای همراه و هکرهای احتمالی کسانی هستند که به گوشی های تلفن شما دسترسی دارند، گفت: «بنابراین ذخیره اطلاعات شخصی همچون عکس خانوادگی و ... در گوشی یک ریسک است.»

 

وی در خاتمه با هشدار بر این نکته که هرآنچه در شبکه های اجتماعی بیان می شود واقعیت نیست، خواستار ارتقای دانش و آگاهی کاربران در این زمینه شد.

 

روابط عمومی