برگزاری اولین همایش داخلی یافته های نوین کاربرد جاذب های معدنی

۱۸ اسفند ۱۳۹۲ | ۰۱:۲۰ کد : ۲۹ اخبار
تعداد بازدید:۱۱۰۱
صبح روز 14 اسفندماه با همکاری نزدیک صنعت و دانشگاه صورت گرفت
برگزاری اولین همایش داخلی یافته های نوین کاربرد جاذب های معدنی

اولین همایش داخلی "یافته های نوین کاربرد جاذب های معدنی" صبح امروز با حضور محققان برجسته کشور در زمینه تهیه و کاربرد محصولات معدنی در صنایع گوناگون، در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر برگزار شد.

 

به گزارش اداره روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر:

صبح روز 14 اسفندماه، اولین همایش داخلی "یافته های نوین کاربرد جاذب های معدنی" با حضور محققان برجسته کشور و دست اندکاران تهیه و کاربرد محصولات معدنی بویژه  زئولیت ها در صنایع گوناگون، و با استقبال پرشور دانشجویان رشته های زمین شناسی، کشاورزی و شیمی در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر برگزار شد.

دکتر معصومه سهرابی معاون پژوهش و فنآوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر و عضو کمیته علمی اولین همایش داخلی "یافته های نوین کاربرد جاذب های معدنی"، بررسی اهمیت زئولیت و ضرورت استفاده از آن در کشور؛ تبادل یافته های پژوهشی و کاربردی بین اساتید فن؛ ارتقا کیفی زئولیت و استفاده بهینه آن؛ شناسایی موانع و ارائه راهکارهایی جهت بهبود استفاده از آن؛ حفظ و نگهداری منابع به جهت مصارف داخلی؛ رفع کاهش مصرف آب با استفاده از آن؛ سرآغاز تولید صنعتی ترکیبات زئولیت در کشور؛ گسترش استفاده در زمینه های زیست محیطی، دارویی، پزشکی، صنعتی و نانو مواد؛ و روش های مختلف شناسایی و تعیین خواص، کاربردهای کاتالیستی، نانوزئولیت، کاربرد زئولیت ها در پسمانداری رادیواکتیو و اقتصاد و بازار زئولیت را مهمترین اهداف مدنظر در برگزاری این همایش برشمرد.

وی با اشاره به منابع غنی  و پتانسیل بالای ایران در برخورداری از منابع زئولیت، بر تلاش مضاعف جهت بهسازی، کیفیت و اثربخشی بهبود استفاده از زئولیت در صنایع و پژوهش های کشور تاکید کرد.

این همایش با ارائه مقالات برگزیده توسط دکتر مجید پورمقدم معاون سازمان صنایع –  معادن و تجارت استان تهران با مقاله خود بعنوان " نگاهی به زونهای زئولیتی مهم ایران، فرآیندهای سنتز و کاربردهای صنعتی زئولیت ها"، دکتر علی مرسلی،" مواد متخلخل"؛ مهران رجبی، "بازار مصرف داخلی زئولیت در ایران"؛ الهام السادات  موسوی فرد، "سنتز نانو زئولیت موردنیت"؛ نگار کامیابی زاده، " تولید زئولیت های صنعتی با استفاده از بنتونیت های طبیعی" و محمدرضا احمدیان، مقدم "بررسی کارایی زئولیتها در صنعت آب و فاضلاب" ادامه یافت.

دکتر فرحناز کریم زاده دبیر کمیته اجرایی اولین همایش داخلی یافته های نوین کاربرد جاذب های معدنی و مدیر گروه زمین شناسی واحد اسلامشهر در حاشیه برگزاری این همایش در گفتگو با روابط عمومی واحد اسلامشهر، گفت: ایده  برگزاری این همایش، نخستین بار پس از اولین نشست تخصصی در هفته ی پژوهش سال جاری با صاحبان صنایع مطرح شد، و از آنجایی که موضوع فوق از لحاظ علمی و کاربردی بین رشته های  شیمی، زمین شناسی و کشاورزی مشترک بود؛ انجمن علمی دانشجویان زمین شناسی با همکاری گروه های شیمی و کشاورزی به برگزاری آن مبادرت ورزیدند.

وی اهمیت جاذب های معدنی در رفع مواد مضر، از محیط زیست؛ چشم انداز جامع بازار داخلی زئولیت؛ سودآوری استفاده بهینه از زئولیت های طبیعی؛ کاربرد زئولیت های طبیعی در کشاورزی؛ کاربرد زئولیت های طبیعی در آب و فاضلاب؛ کاربرد و اصلاح زئولیت طبیعی در صنایع نفت و گاز؛ استفاده از زئولیت طبیعی در ارتقاء کیفیت فراورده های صنعتی؛ روش های نوین کاربردی و عملی جاذب معدنی زئولیت را محورهای اصلی در اولین همایش داخلی یافته های نوین کاربرد جاذب های معدنی واحد اسلامشهر برشمرد و  ادامه داد: از مجموع 40 مقاله ارسالی به این همایش، که عموماً از سطح  علمی بالایی نیز برخوردار بودند، تعداد 10 مقاله  انتخاب شد، که از این میان 6 مقاله برگزیده، بصورت سخنرانی در همایش ارائه شدند.

کریم زاده برگزاری اولین همایش داخلی یافته های نوین کاربرد جاذب های معدنی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر را گامی موثر در پیوند و ارتباط هرچه بیشتر صنعت و دانشگاه دانست و گفت: یکی از ویژگی های منحصر به فرد در اولین همایش داخلی یافته های نوین کاربرد جاذب های معدنی واحد اسلامشهر این بود که بیشتر مقالات دریافتی در این همایش، توسط محققین و دست اندکاران تهیه و کاربرد این محصولات معدنی بویژه  زئولیت ها در صنایع گوناگون ارسال شده اند؛ که این موضوع و تنوع مطالب آن، امکان ارتباط هر چه بیشتر با صنایع را فراهم خواهد آورد.

 وی در خاتمه ضمن تقدیر از همکاری مطلوب کلیه دست اندرکاران برگزاری همایش، بویژه ریاست واحد، حوزه معاونت پژوهش و فنآوری، اداره روابط عمومی، انجمن علمی زمین شناسی، و گروه های شیمی و کشاورزی به پتانسیل بالای علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر اشاره نمود و خاطرنشان کرد: با توجه به پتانسیل بالای موجود در واحد اسلامشهر و استقبال خوب پژوهشگران از همایش فعلی، معاونت پژوهش و فنآوری این واحد دانشگاهی، اهداف فراگیر آتی را با برگزاری همایش در سطوح منطقه ای و ملی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر اعلام می نماید که اطلاعات مربوط به آن در آینده ای نزدیک اعلام خواهد شد.

گفتنی است زئولیت، ماده ای معدنی است که عمدتاً از آلو مینوسیلیکات تشکیل شده و کاربرد تجاری عمده آن در صنایع به عنوان جاذب سطحی است. زئولیت ها به طور گسترده ای در صنعت برای تصفیه آب، به عنوان کاتالیزور و برای تهیه مواد پیشرفته استفاده می شود. مهمترین استفاده زئولیت در تولید پاک کننده های لباس است. همچنین در پزشکی و کشاورزی نیز کاربرد بسیار دارد.