ساعتی پیش با حضور و سخنرانی رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی

۰۶ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۸:۵۸ کد : ۱۱۱ اخبار
تعداد بازدید:۱۵۰۱
میزگرد اقتصاد مقاومتی در واحد اسلامشهر برگزار شد
ساعتی پیش با حضور و سخنرانی رئیس باشگاه پژوهشگران  جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی

ساعتی پیش با حضور و سخنرانی رئیس باشگاه پژوهشگران  جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی

میزگرد اقتصاد مقاومتی در واحد اسلامشهر برگزار شد

رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی در واحد اسلامشهر: باشگاه پتانسیل و ظرفیت این را دارد که بعنوان یک بازوی توانمند در مدیریت جهادی دانشگاه و کشور عمل نماید.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر:

ساعتی پیش با سخنرانی دکتر کریم زارع رئیس باشگاه پژوهشگران  جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی؛ و دکتر تقی ترابی معاون اداری و مالی واحد علوم و تحقیقات؛ و با حضور دکتر محمودرضا اسفندیار رئیس واحد اسلامشهر؛ دکتر مجید پورمقدم معاون امور معادن سازمان صنعت – معدن و تجارت استان تهران؛ جعفری رئیس سازمان صنعت – معدن و تجارت شهرستان اسلامشهر؛ دکتر طوبی امیرعضدی دبیر شورای راهبردی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران؛ امین پیریایی مدیر امور مالی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان؛ دکتر معصومه سهرابی معاون پژوهش و فنآوری واحد اسلامشهر و جمعی از اعضای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر؛ میزگرد اقتصاد مقاومتی با هدف اشتراک تجربیات، دانش و معلومات بین نخبگان صنعت و دانشگاه در سالن کنفرانس این واحد دانشگاهی برگزار شد.

دکتر محمودرضا اسفندیار رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر در این میزگرد؛ ضمن خیر مقدم به حاضرین؛ اعضای باشگاه پژوهشگران را نخبگانی ارزشمند برای جامعه و کشور دانست که بایستی زمینه های لازم جهت رشد و شکوفایی ایشان محقق گردد.

وی حضور دکتر کریم زارع و دکتر تقی ترابی، که از صاحبنظران برجسته در حوزه اقتصاد و از تئوری پردازان و تبین کنندگان اقتصاد مقاومتی در کشور هستند، را در این میزگرد؛ فرصتی ارزشمند برای حاضرین قلمداد کرد و ضمن تقدیر از حضور مسئولین سازمان صنعت – معدن و تجارت استان تهران و شهرستان اسلامشهر در میزگرد اقتصاد مقاومتی واحد اسلامشهر؛ ابراز امیدواری کرد: امیدواریم ضمن بهره جستن از سخنرانی ایشان در این میزگرد؛ زیرساخت های لازم جهت همکاری نزدیک تر دو حوزه دانشگاه و صنعت و معدن بیش از پیش مهیا گردد.

دکتر کریم زارع رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی در میزگرد اقتصاد مقاومتی واحد اسلامشهر؛ با اشاره به بیانات و تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در زمینه جنبش نرم افزاری و اقتصاد مقاومتی؛ بر لزوم  بررسی لحظه به لحظه موقعیت قبلی، فعلی و آتی کشور در تمامی ابعاد مختلف تاکید نمود و افزود: تنها با این نگاه است که می توان نقایص پیش رو را دریافته و درصدد رفع آنها، برای حرکت رو به جلو و دستیابی به قله دانایی بود.

وی با اشاره به رویکرد فعلی دانشگاه آزاد اسلامی و نقش پژوهشی آن در توسعه پایدار، با چشم انداز رسیدن به قله دانایی؛ از توجه ویژه مسئولین بزرگترین دانشگاه حضوری جهان به توسعه همه جانبه کشور و ارتقای کیفیت آموزش عالی خبر داد و در این راستا از توسعه ی تعاملات دانشگاه آزاد اسلامی با بخش صنعت و معدن استقبال نمود.

زارع با اشاره به نگاه دکتر میرزاده به باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان که در جلسه ی هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی از آن بعنوان مفصل دانشگاه، خدمات و صنعت نام برده اند؛ گفت: باشگاه، پتانسیل و ظرفیت این را دارد که بعنوان یک بازوی توانمند در مدیریت جهادی دانشگاه و کشور عمل نماید.

وی در خاتمه با تاکید بر مسئولیت خطیر دانشگاهیان و فرهیختگان در مقابل کشور و نیز جهان؛ به سخن لویی پاستور در این زمینه اشاره کرد و گفت: انسان بایستی از تمام توان خود برای خانواده، شهر، منطقه، کشور و جهان استفاده نماید؛ چراکه تنها در این صورت است که می تواند مدعی شود در زندگی به بهترین شکل رفتار نموده است.

دکتر تقی ترابی معاون اداری و مالی واحد علوم و تحقیقات و دیگر سخنران ویژه میزگرد اقتصاد مقاومتی واحد اسلامشهر؛ به تبیین بحث اقتصاد مقاومتی و ارائه مطالبی درخصوص طرح مسئله، اقتصاد و علم اقتصاد، اصل موضوع های مهم علم اقتصاد، اقتصاد مقاومتی و مؤلفه های آن، تجربیات سایر کشورها، وضعیت اقتصادی ایران، جایگاه ایران در اقتصاد جهان، چالش های اساسی اقتصاد ایران، ضرورت توجه به اقتصاد مقاومتی و الزامات و راهبرد های اساسی اقتصاد مقاومتی پرداخت.

دکتر مجید پورمقدم معاون امور معادن سازمان صنعت – معدن و تجارت استان تهران نیز در ادامه این میزگرد از وضعیت مطلوب ایران در برخورداری از ظرفیت و پتانسیل های معدنی غنی سخن گفت و افزود: ایران با تنوع مواد معدنی بسیار و برخورداری از 68 ماده معدنی؛ جزو 10 کشور برتر جهان و بعنوان بهشت زمین شناسی دنیا مطرح است.

وی ادامه داد: لیکن باوجود این منابع غنی؛ متاسفانه در احیا و فعالسازی معادن ضعیف بوده ایم و لازم است تا ضمن بهره گیری از توان و تخصص دانشگاهیان؛ ارتباط نزدیک تری بین صنعت و معدن ایجاد نموده و با تمرکز بر روی پروژه های زیرساختی؛ بتوانیم در این زمینه نیز موفق عمل نماییم.

پورمقدم بر لزوم ایجاد ارزش افزوده در زمینه معادن در راستای عمل به اقتصاد مقاومتی تاکید نمود و خطاب به حاضرین خاطرنشان کرد: این رسالت به عهده ماست که ضمن ارتباط بهینه صنعت و دانشگاه؛ در زمینه پویایی کشور تلاش نموده و متخصصانی کارآمد پرورش دهیم.

جعفری رئیس سازمان صنعت – معدن و تجارت شهرستان اسلامشهر نیز در این مراسم؛ ضمن تقدیر از مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر در تعامل با بخش صنعت؛ بر هماهنگی عناوین و موضوعات پایان نامه های دانشگاهی با نیازهای شهرستانها و استان ها در راستای فعال سازی صنعت کشور، همگام با تخصص گرایی تاکید نمود و ابراز امیدواری کرد: امیدواریم با این روند؛ ارتباط صنعت و معدن با دانشگاه ها بیشتر شده و دانشگاه ها بعنوان بهترین مکان برای رفع مشکلات منطقه مطرح گردند.

میزگرد اقتصاد مقاومتی واحد اسلامشهر با سخنرانی دکتر مقصودی عضو هیأت علمی این واحد دانشگاهی در زمینه اقتصاد مقاومتی ادامه یافت. وی اقتصاد مقاومتی را اینگونه تعریف نمود که اقتصاد مقاومتی، ریاضت کشیدن نیست بلکه گامی بلند در جهت بی نیازی کشور به در آمدهای نفتی است؛ اقتصادی که نفتی نیست و موجب ایمنی در برابر ضربه های درون زا و برون زا می گردد.

این میزگرد با تشریح و تبین 24 اصل اقتصاد مقاومتی کشور توسط  دکتر مقصودی ادامه و با سخنرانی نعمتی یکی از اعضای فعال باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر خاتمه یافت.

 

روابط عمومی